Zvoní budík. Otváraj! 😊
Aj tento týždeň v zaujímavostiach #zosvetaskydivingu zostaneme pri bezpečnosti.
Možno ste sa pri pohľade na parašutistu zamysleli, aké parádne hodinky alebo potítko to má na ruke. Tieto parádne hodinky sú však vizuálny výškomer, z ktorého parašutista odčítava aktuálne hodnoty a na základe nich vie, v akej výške sa nachádza. Tento výškomer je samozrejmosťou, bez ktorej by sa nemalo skákať z lietadla.
No čo ste si možno nevšimli je akustický výškomer alebo ľudovo povedané pípak, ktorý sa ukrýva v prilbe a v dnešnej dobe je veľkou pomocou pre skydiverov. Funguje na podobnom princípe, ako bezpečnostný prístroj, o ktorom tu bola reč naposledy. Na mieste pristátia sa skalibruje na danú výšku a na základe zmeny tlaku zaznamenáva zmeny vo výške parašutistu.
Ako už z názvu vyplýva, pípak pípa v prilbe parašutistu pri prednastavených výškach. Tieto výšky si parašutista nastavuje podľa druhu zoskoku a podľa toho, v akej výške chce dostať upozornenie. Napríklad výšky, ktoré máme nastavené na bežný zoskok sú : 1500 metrov, 1200 metrov a 600 metrov. Pri každej výške nám začne akustický výškomer pípať. Čím sme nižšie k zemi, tým je tón pípania intenzívnejší a na základe tónu vieme rozoznať, v ktorej prednastavenej výške sa práve nachádzame.
Vďaka tejto vecičke nemusíme tak často sledovať náš vizuálny výškomer a môžeme tak dávať väčší pozor na to, čo sa deje okolo nás. A v prípade, že sme zaujatí zoskokom natoľko, že si nesledujeme výškomer, tak nás jednoducho akustický výškomer upozorní na nízku výšku.
Preto sa nemusíte báť, že by napríklad váš unavený tandem pilot po celom dni zoskokov zaspal a podriemal si na vašom chrbte. Pípak mu zapípa do ucha a to ho upozorní, že treba otvárať padák. 😊