Dva v jednom.
V najbližších týždňoch zostaneme v našej rubrike #zosvetaskydivingu pri bezpečnosti. Spomenieme vám pár vychytávok, ktoré sú v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou nášho výstroja. A možno po prečítaní všetkých príspevkov zistíte, že zoskok z lietadla je bezpečnejší, ako sa na prvý pohľad zdá.
V prvom príspevku dostanete odpoveď na často kladenú otázku: “čo sa stane ak sa nám neotvorí padák“?
V batohu, ktorý bežne so sebou nosíme na zoskok sa ukrývajú dva rôzne padáky. Hlavný a záložný padák.
Hlavný padák sa používa na každodenné použitie. Je konštruovaný tak, aby mal plynulé a príjemné otvárania a aby sme ho boli schopní zabaliť behom pár minút, nech stihneme za deň čo najviac zoskokov. Pri nesprávnom zabelení padáku, nesprávnej polohe pri otváraní a iných rôznych nepriaznivých faktoroch sa padák nemusí otvoriť vôbec, alebo sa otvorí zamotaný. V takomto prípade máme chvíľku času na to, aby sme sa daný problém pokúsili vyriešiť. Ak sa nám problém nedarí riešiť musíme použiť záložný – druhý padák.
Záložný padák sa balí aj celý deň. Sú tam oveľa prísnejšie kontroly a postupy počas balenia aby sa predišlo možným chybám, ktoré by ovplyvnili otváranie záložáku. Otvára sa rýchlejšie aby sa mohol použiť aj v malých výškach a hlavne sa otvára s oveľa väčšou pravdepodobnosťou oproti hlavnému padáku. Tu je tá pravdepodobnosť správneho otvorenia takmer 100%.
Takže, nemusíte sa ničoho báť. Na každý zoskok ideme s dvoma padákmi na chrbte. A vlastne, isto sa pýtate, čo sa stane ak sa neotvorí aj ten záložný? Na to vám odpovedať nevieme, lebo zatiaľ sa nám vždy otvoril. No keby náhodou, možno pomôže modlenie.
P.S.: väčšinou pasažieri ani len nevedia, že sa použil druhý padák. Pri tandemovom zoskoku sa u nás použije záložný padák tak jedenkrát za 3 roky.